۱۳۹۶ آبان ۱۰, چهارشنبه

سیم بکسل و نکات مهم بکسل کردن

Bildergebnis für ‫سیم بکسل‬‎حتما برای برخی رانندگان پیش آمده که با استارت زدن، خودرو روشن نشود و یا حتی به دلیل خرابی دینام،باتری یا سیستم برق، استارت هم نزند. ماشین حتی ممکن است به علل متفاوتی مثل تصادف های شدید، شکستن پلوس، پاره شدن تسمه تایم، خرابی موتور و دلایل دیگر، مجبور به بکسل کردن خودرو به تعمیرگاه شده باشید. گاهی فاصله ی شما تا تعمیرگاه به حدی زیاد است که هل دادن خودرو تا محل مورد نظر، ممکن نیست و مجبور هستید خودرو را بکسل کرده و آن را به نزدیک ترین تعمیرگاه برسانید. در ادامه نکاتی که در زمان بکسل کردن باید رعایت شوند را به اطلاع علاقه مندان می رسانیم.

تاریخچه

Bildergebnis für ‫سیم بکسل‬‎نخستین سیم بکسل توسط یک مهندس معدنی آلمانی به نام «ویلهلم آگوست ژولیوس آلبرت» اختراع شد که در سال های ۱۸۳۱ تا ۱۸۳۴ مدیر معدن نقره کارولین در کوه های هارز آلمان بود. در این معدن، از زنجیر و الیاف گیاهی در قرقره های کشش و بالابرها استفاده می شد که به دلیل رطوبت بالای معدن و اصطکاک طناب با دیواره های سنگی و تیز این وسایل کشش، عمر کوتاهی داشتند. به همین جهت با استفاده از تکنیک ریسندگی سه رشته مفتول نازک فلزی را به شکل دستی به دور یک هسته فلزی مرکزی پیچید تا تشکیل طناب های فلزی باریکی دهند. سپس سه رشته از طناب توسط یک رشته سیم باریک فلزی به هم متصل کرد تا سیم ضخیمی ایجاد شود و سیم بکسل دست ساز او به قطر ۱۷ میلیمتر، در معدن نقره کارولین به ارتفاع ۳۸۴ متر مورد استفاده قرار گرفت.


چند سال بعد «جان آگوست روبلینگ» در ساخت سیم بکسل از الیاف کتانی یا کنفی استفاده کرد که موجب انعطاف پذیری سیم می شد و خاصیت شکنندگی لایه های فلزی سیم بکسل را کاهش می داد. سیم بکسل روبلینگ با وجود ضخامت بالا، دوام و استحکام مناسبی در مقابل تنش و کشش داشت. در آن زمان تولید سیم بکسل بسیار مشکل بود، چرا که تولید مفتول های باریک از یک توده بزرگ آهنی توسط حرارت دادن در کوره و کوبیدن آن با چکش و سندان،کاری مشقت بار محسوب می شد. در سال ۱۸۳۸ نیز، «رابرت استرلینگ نووال» یک مهندس معدن اسکاتلندی در بازدید از معدن نقره کارولین آلمان با آلبرت و سیم بکسل معروف او آشنا شد و با الگوبرداری از روش سیم پیچی آلبرت با کارکرد چند چرخ دنده و قرقره و تسمه، در سال ۱۸۴۰ موفق به اختراع دستگاه خودکار تولید سیم بکسل شد.

اشکال امروزی سیم بکسل

Bildergebnis für ‫سیم بکسل‬‎امروزه نیز دستگاه های پیشرفته ی تولید سیم بکسل با طرح کلی دستگاه استرلینگ کار می کنند. سیم بکسل ها دارای انواع مختلفی هستند، ولی معمولا در همه آن ها سیم، لایه مفتولی و مغزی وجود دارند و از سه نوع ماده اولیه مفتول فولادی با روکش گالوانیزه،مفتول فولادی بدون روکش گالوانیزه و مفتول فولادی ضدزنگ تولید می شوند. مغزی سیم ها می توانند بنا به کارایی آنها، از نوع فولادی با الیافی باشد و با قطرها،طول ها و نیروهای کششی مختلف برای کاربردها و صنایع متفاوت تولید می گردند.

نکات مهم در کاربرد سیم بکسل

Bildergebnis für ‫بکسل ثابت‬‎
بکسل ثابت امن ترین و درست ترین روش بکسل است اما
فضای زیادی را اِشغال می کند
معمولا اکثر افراد برای بکسل کردن خودرو از طناب معمولی استفاده می کنند که ممکن است به علت برخورد با خودروی جلویی و یا پاره شدن طناب، حادثه آفرین و خطرناک باشند، لذا برای این منظور باید از سیم بکسل های استاندارد استفاده کنید و مطمئن باشید اولا پاره نشود و ثانیا استقامت کشیدن خودرو و تحمل وزن آن را داشته باشد. از طرف دیگر باید قاعده بستن سیم بکسل و محل صحیح نصب آن در خودرو را بدانید تا باعث ایجاد حادثه با سیم بکسل نشوید. وسیله ای که پلیس آن را همواره برای بکسل کردن به رانندگان توصیه می کند، بکسل ثابت است که اکثر خودروهای امداد و نجات مجهز به آن هستند. از آنجا که این وسیله به دلیل حجم بالا در دسترس رانندگان نیست، آن ها جهت بکسل کردن، یک میل گاردان خودرو که به دو سرآن چنگک هایی به همین منظور جوشکاری شده، از گاردان سازها اجاره می کردند، هرچند که بهترین روش فعلی برای انتقال خودروی خراب به تعمیرگاه، تماس با نمایندگی مجاز و یا جرثقیل های امدا و یا خودروبرها می باشد، ولی اگر زمانی مجبور به بکسل کردن خودروی خود شدید، حتما به جای سیم بکسل از بکسل های ثابت (میله ای) استفاده کنید تا خطرات حمل را به حداقل برسانید.

خودروسازان در حال حاضر موظف به تعبیه حلقه هایی در عقب و جلوی خودرو برای نصب قلاب های سیم بکسل هستند. گیره بکسل، حلقه ی فلزی ست که در جلو و عقب خودروها برای نصب قلاب سیم بکسل (یا حلقه بکسل ثابت) تعبیه شده است. از سال ۱۹۹۸ در اتحادیه اروپا هر خودرویی به صورت استاندارد با گیره هایی با ابعاد مشخص و تحمل وزن های متفاوت ساخته می شود.نوشته: مهندس اشکان معصومی - برگرفته از مجله ماشین

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر