۱۳۹۶ مهر ۱۳, پنجشنبه

پیشگیری از سرقت اتومبیل | راه حل ها و نکات مهم

پیشگیری بهتر از درمان است
علی رغم تجهیز خودروهای امروزی به انواع سیستم های ایمنی و ضد سرقت، هرساله ماشین های زیادی مورد دستبرد دزدان حرفه ای قرار می گیرند. این به آن معنی ست که روش های سرقت نیز همزمان با بهبود تکنولوژی های ضد سرقت پیشرفت کرده و وجود هیچکدام از امکانات پیشگیری در خودرو، دزدیده نشدن آن را تضمین نخواهد کرد. در این مطلب به معرفی روش های متداول سرقت و راه های مقابله با آن ها می پردازیم و در نهایت، راهکاری ارائه می شود که اگر پیشگیری نتوانست از سرقت جلوگیری کند، دور اندیشی، برای بازگشت وسیله ی نقلیه از دست رفته (در کمترین زمان ممکن) مفید خواهد بود.


مدل پایین های نا امن
طبق گزارش های تایید شده، بیش از هشتاد درصد ماشین های سرقتی، مدل های 1388 و پایین تر است و براساس آخرین آمار، از اتومبیل هایی که بیشترین تعداد دزدی را در میان خودروهای داخلی دارند، می توان به پراید،پژو405،پارس،سمند،وانت نیسان و پیکان اشاره داشت که در این میان، پراید با توجّه به قیمت مناسب خرید برای اقشار مختلف جامعه و فراوانی آن و عدم سیستم امنیّتی کارا، راه سرقت را برای سارقان مبتدی هم گشوده تا تعداد پراید های به سرقت رفته، از کلِّ اتومبیل های مسروقه بیشتر باشد!هر دو دقیقه یک سرقت!
نماینده ی دادستان تهران از آمار کلّی 255 هزار و 756 فقره سرقت در سال گذشته سخن می گوید که نیمی از آنها مرتبط با دزدی وسایل داخل ماشین هست، با این حساب، هر دو دقیقه یک سرقت رخ می دهد. یکی از سارقان حرفه ای که بیش از 300 اتومبیل را ربوده است، زمان مناسب انجام کار را بعد از ظهر دانسته که کمترین میزان شک برای مالک و دیگران وجود داشته و کوچه های خلوت و به دور از دوربین، محل مناسبی برای انجام دزدی هستند. جالب است بدانید اکثر خودروهای کشف شده بین یک هفته تا دو ماه بعد به صورت رها شده یافت می شوند. انگیزه ی سارقان در درجه ی اوّل نیاز مالی و در پلّه بعدی مشکل روانی ست که این کار را به صورت تفریحی انجام می دهند. از میان خودروهای مسروقه، 70 درصد کشف شده و به مالکین تحویل داده می شود.


روش های متداول سارقان اتومبیل

1 – ضربه زدن برای اطمینان از وجود دزدگیر:
به جای نصب دزدگیرهای حسّاس به حرکت یا ضربه، گزینه های مجهّز به پیجر یا هوشمند دارای نمایشگر را تهیّه کرده تا به محض فعّال شدن سیستم دزدگیر، شما نیز از در خطر بودن وسیله خود آگاه شوید.

2 – شکستن شیشه یا باز کردن در با دیلم:
کیف دستی، گوشی موبایل و یا اشیاء گران قیمت در داخل کابین، دزدها را وسوسه می کند. در هنگام ترک خودرو آن ها را با خود برده و یا در صندوق عقب قرار دهید.
3 – دزدیدن خودروی روشن مالک سهل انگار:
هیچگاه برای لحظاتی هر چند کوتاه مانند بستن در پارکینگ، برداشت وجه از خودپرداز و یا خرید از فروشگاه، خودرو را با سوئیچ روی آن رها نکنید، این نکته را کاملا جدّی بگیرید.
4 – غیرفعّال کردن آلارم دزدگیر بر اساس اطّلاع از نوع آن:
با نصب لیبل شرکت سازنده دزدگیر روی شیشه ی خودرو، به دزدان در خصوص دزدگیر اطّلاع رسانی نکنید.
5 – یافتن سوئیچ یدک در کابین:
دزدان به خوبی محل های مخفی را شناخته و می توانند به راحتی کلید یدک خودرو را پیدا کنند. سوئیچ یدک را در داخل اتومبیل قرار ندهید.
6 – سرقت در زمان پارک طولانی مدّت:
به جای پارک کردن در خیابان های کم رفت و آمد، در پارکینگ های مجهّز به دوربین مدار بسته پارک کنید، حتّی اگر مجبور باشید برای رسیدن به محلِّ کار یا خرید خود، مسافت زیادی را طی کنید.
7 – بریدن و باز کردن قفل فرمان:
برای غیرفعّال سازی سیستم استارت، سوئیچ تهیّه کرده و فقط خودتان از محل و نحوه ی غیر فعّال کردن آن مطّلع باشید.
یک نمونه سوئیچ مخفی | البته می تواند پیچیده تر و کاملا پنهان
باشد!

8 – بریدن سیم های سامانه مرکزی دزدگیر:
کار نصب دزدگیر را به افراد متخصّص واگذار کنید تا محلِّ عبور سیم ها به آسانی در دسترس سارقان قرار نگیرد. آن ها خوب می دانند این کار را از چه روشی انجام دهند.

تجهیزات پیشگیری از دستبرد

1 – استفاده از تجهیزات ایمنی ضدِّ سرقت :
مهمترین ویژگی آنها، خاصیّت دیده شدن توسّط سارقان است، چرا که به دلیل زمانبر بودن باز کردن این نوع تجهیزات، معمولا دزدان مبتدی به سراغ ماشین هایی نمی روند که دارای این گونه لوازم باشند.
2 – قفل فرمان:
یک وسیله مکانیکی است که با اتصال به فرمان و قفل شدن، امکان چرخیدن آن را غیرممکن می سازد. این وسیله با قیمتی حدود 25 تا 65 هزار تومان در بازار موجود است.


3 – قفل درب موتور:
این وسیله در زیر درپوش موتور نصب می شود و دسترسی به اجزای موتور را غیر ممکن می سازد. در بازار پایتخت، برای خودروهای داخلی نظیر سمند، انواع پژو و.... قیمتی 20 تا 25 هزار تومانی دارد.

4 – قفل رینگ:
بدین صورت است که یک پیچ از هر 4 یا 5 پیچ رینگ ها، ساختاری متفاوت از بقیّه داشته و کسی که آچار مخصوص آن را به همراه ندارد، امکان باز کردن پیچ آخر را نخواهد داشت. قیمت آن با آچار مخصوص حدود 50 هزار تومان است.
قفل رینگ

5 – قفل پدال یا اهرم تعویض دنده:
قیمت قفل پدال ساده برای 206 وپژو405 و سمند 18 هزار تومان و در مدل های مجهّز تر به 40 هزار تومان نیز می رسد. دیگر وسایلی همچون قفل چرخ با قیمتی حدود 40هزار تومان و قفل ای.سی.یو یا کامپیوتر ماشین، سوئیچ مخفی و قفل زاپاس خودرو، هرکدام با قیمت 20 تا 25 هزار تومان نیز در بازار موجود هستند.
قفل پدال
نمونه ای از قفل دسته دنده

6 – استفاده از ایموبلایزر:
در کلید های این سامانه فرستنده های الکترونیکی وجود دارد و سیگنال هایی توسّط ریز تراشه ها به سیستم ضدِّ سرقت ارسال می شود که کلید منحصر به فرد خود را شناسایی کرده و استارت زدن موتور را میسّر می سازد. معمولا دزدان از دستبرد به خودروهایی که به سامانه ایموبلایزر مجهّز هستند، دوری می کنند.

7 – نصب دزدگیر یا هشدار صوتی:
قیمت دزدگیر ها متفاوت بوده و حتّی نمونه های 50 هزار تومانی هم در بازار یافت می شوند اما همیشه از دزدگیری بهتر و قابل اطمینان تر استفاده کنید.

8 – نصب سامانه ردیابی خودرو:
سیستم های الکترونیکی ردیابی، با استفاده از مکان یاب جهانی، موقعیت لحظه ای ماشین دزدیده شده را اعلام می کنند. این سامانه در بازار، محدوده قیمت میانگین 200 تا 500 هزار تومانی دارد که مدل های پیشرفته آن، قابلیّت شنود داخل کابین را نیز میسّر می سازد. مزیّت سامانه ردیاب خودرو آن است که اگر سارق، برق اتومبیل را هم قطع کند، بسته به نوع باتری به کار گرفته شده، اطلاعات مکانی خودرو تا ساعاتی قابل دسترس خواهد بود. همچنین، در وب سایت های این سیستم می توانید مسیر تردّد خودرو تا سه ماه گذشته را رصد نموده و سامانه می تواند موقعیّت را از طریق پیامک گزارش کند. این وسیله بسیار کار آمد بوده و شما با خرید آن از اتّفاق نا خوشایند سرقت تا حدود زیادی پیشگیری می کنید.پایان مطلب / نوشته : مهندس اشکان معصومی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر